Δήλωση self-test/εμβολιασμού στην πλατφορμα Edupass.

Σύμφωνα με την ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 τίθεται σε λειτουργία για τις δημόσιες σχολικές μονάδες η πλατφόρμα edupass.gov.gr

Πρακτικά αυτό που αλλάζει για τους γονείς και μαθητές από τη Δευτέρα 1 Νοεμβρίου 2021 είναι ότι η δήλωση για το διαγνωστικό τεστ θα γίνεται πλέον στην πλατφόρμα edupass.gov.gr . Στην  νέα αυτή πλατφόρμα ενσωματώνονται όλες οι λειτουργίες του self-testing.gov.gr και η διαδικασία έκδοσης της Σχολικής Κάρτας για COVID-19. Στο edupass.gov.gr θα μεταφέρονται πλέον και τα πιστοποιητικά εμβολιασμού και νόσησης.

Οι υπόχρεοι για δήλωση διαγνωστικού τεστ αφού επιλέξουν την κατηγορία «Πρόσβαση σε χώρους Πρωτοβάθμιας/Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης/Ειδικής Αγωγής» και ακολούθως την κατηγορία «Δήλωση Self Test Μαθητών/τριών – Έκδοση Σχολικής Κάρτας για COVID-19», στη συνέχεια αυθεντικοποιούνται με τη χρήση των κωδικών taxisnet  και ακολουθούν τη διαδικασία υποβολής του αποτελέσματος, του self test.

Επισήμανση: Σε περίπτωση που η πλατφόρμα edupass.gov.gr δεν λειτουργεί για τεχνικούς λόγους την Δευτέρα ή Τρίτη τότε και μόνο τότε η δήλωση θα γίνει στην προηγούμενη πλατφόρμα  https://self-testing.gov.gr/

Η βασική διαφορά είναι ότι οι Διευθυντές των σχολείωνμέσα από τις Θυρίδες των σχολικών μονάδων, θα έχουν την δυνατότητα έκδοσης κατάστασης με τις δηλώσεις παρουσίας μαθητών & εκπαιδευτικού προσωπικού.

Προσοχή: Οι μαθητές οφείλουν και πάλι να φέρουν μαζί τους Σχολική Κάρτα

Tα φυσικά πρόσωπα (μαθητές, εκπαιδευτικοί και διοικητικό προσωπικό)  που πρόκειται να συμμετάσχουν καθ ́ οιονδήποτε  τρόπο στην εκπαιδευτική διαδικασία οφείλουν να φέρουν πάντοτε μαζί τους το κατά περίπτωση   απαιτούμενο πιστοποιητικό/την απαιτούμενη βεβαίωση (π.χ.   ή πιστοποιητικό εμβολιασμού, νόσησης εντός του τελευταίου εξαμήνου, διενέργειας rapid/pcr test) σε έντυπη ή ηλεκτρονική μορφή και να το επιδεικνύουν σε τυχόν έλεγχο στα αρμόδια όργανα.

Σας αρέσει η ιστοσελίδα μας; Διαδώστε την! :)