Κατατακτήριες εξετάσεις- Εξεταστέα Ύλη.

1. Εφόσον προκύψουν κενές θέσεις στις Β΄ και Γ’ τάξεις Γυμνασίου από μετεγγραφή, απομάκρυνση μαθητών ή οποιοδήποτε άλλο λόγο, τότε αυτές οι κενές θέσεις συμπληρώνονται μέσω κατατακτηρίων εξετάσεων που πραγματοποιούνται εντός του τρίτου δεκαημέρου του μηνός Σεπτεμβρίου κάθε σχολικού έτους.

2. Οι εξετάσεις αυτές διενεργούνται από Επιτροπές Κατατακτηρίων Εξετάσεων (Ε.Κ.Ε.), μια για κάθε κατεύθυνση που συγκροτείται με απόφαση του οικείου Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης μετά από εισήγηση του Διευθυντή του Καλλιτεχνικού Σχολείου.

Η συγκρότηση των Ε.Κ.Ε. είναι ανάλογη με τη συγκρότηση των Επιτροπών Επιλογής για τη διενέργεια των εισαγωγικών εξετάσεων της Α΄ τάξης του Καλλιτεχνικού Γυμνασίου.

Με ευθύνη του σχολείου καταρτίζεται το πρόγραμμα των εξετάσεων ανάλογα με τον αριθμό των προς κατάταξη υποψηφίων.

Η εξεταστέα ύλη των κατατακτηρίων εξετάσεων προέρχεται κάθε φορά από την διδαχθείσα ύλη του αμέσως προηγούμενου σχολικού έτους στα μαθήματα Καλλιτεχνικής Κατεύθυνσης, όπως αυτά καθορίζονται με βάση τα ισχύοντα Ωρολόγια Προγράμματα της Κατεύθυνσης που επιθυμούν να παρακολουθήσουν. Η εξεταστέα ύλη ανακοινώνεται από το Καλλιτεχνικό Γυμνάσιο με τη λήξη του διδακτικού έτους.

Με απόφαση της οικείας Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, η οποία εκδίδεται έως τη 12η Σεπτεμβρίου κάθε έτους, κατόπιν σχετικής εισήγησης του Διευθυντή του Καλλιτεχνικού Σχολείου, προκηρύσσονται οι τυχόν κενές θέσεις στις τάξεις Β΄, Γ΄ Γυμνασίου. Η προθεσμία υποβολής αιτήσεων αρχίζει από την ημέρα προκήρυξης των κενών θέσεων και λήγει τρεις ημέρες πριν από την έναρξη των εξετάσεων.

Για την υποβολή των αιτήσεων και των δικαιολογητικών που απαιτούνται ισχύει η παράγραφος 3 του άρθρου 1 της παρούσας απόφασης.

3. Η αξιολόγηση των υποψηφίων πραγματοποιείται σύμφωνα με την παράγραφο 5 του άρθρου 1 της παρούσας απόφασης.

Μετά το πέρας της διαδικασίας των κατατακτηρίων εξετάσεων συνέρχονται οι Ε.Κ.Ε. με πρόσκληση του Προέδρου τους και με βάση τα ειδικά φύλλα εξέτασης συντάσσουν πρακτικό με πίνακα αποτελεσμάτων ανά κατεύθυνση για το σύνολο των εξετασθέντων κάθε τάξης κατά φθίνουσα βαθμολογική σειρά.

Επιτυχόντες είναι όσοι έχουν συγκεντρώσει τουλάχιστον τη βαθμολογική βάση ανά θέμα για την κάθε κατεύθυνση. Στον πίνακα αποτελεσμάτων εμφανίζονται με διακριτό τρόπο όλες οι κατηγορίες υποψηφίων:

α) ΚΑΤΑΤΑΧΘΕΝΤΕΣ (σύμφωνα με τις προκηρυχθείσες θέσεις ανά τάξη),

β) ΕΠΙΛΑΧΟΝΤΕΣ (όσοι έχουν επιτύχει τη βαθμολογική βάση ανά θέμα, αλλά κατατάσσονται σε θέση χαμηλότερη του τελευταίου καταταχθέντος),

γ) ΜΗ ΕΠΙΤΥΧΟΝΤΕΣ (όσοι δεν έλαβαν την βαθμολογική βάση ανά θέμα) και

δ) ΜΗ ΠΡΟΣΕΛΘΟΝΤΕΣ.

Σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να εισαχθούν στο Καλλιτεχνικό Σχολείο υποψήφιοι που δεν έχουν επιτύχει τη βαθμολογική βάση ανά θέμα.

Στην περίπτωση που υπάρχουν ισοβαθμήσαντες στην τελευταία θέση του πίνακα των καταταχθέντων ισχύουν τα προβλεπόμενα στην παράγραφο 7 του άρθρου 1 της παρούσας απόφασης.

Ο πίνακας επιλαχόντων που καταρτίζεται μετά το πέρας των κατατακτηρίων εξετάσεων παύει να ισχύει μετά από την 31η Οκτωβρίου του σχολικού έτους που διενεργήθηκαν οι εν λόγω εξετάσεις.

Με την ολοκλήρωση των κατατακτηρίων εξετάσεων για το σύνολο των υποψηφίων συντάσσεται πρακτικό του οποίου ακριβές φωτοαντίγραφο διαβιβάζεται στην οικεία Διεύθυνση Δ/θμιας Εκπ/σης. Ο πίνακας των αποτελεσμάτων αναρτάται στο οικείο σχολείο την ίδια μέρα ή, το αργότερο, την επόμενη, προς ενημέρωση των ενδιαφερομένων.

Η μετεγγραφή των μαθητών που κατατάχθηκαν γίνεται σύμφωνα με τις ισχύουσες διαδικασίες εντός πέντε (5) ημερών από την έκδοση των αποτελεσμάτων.

ΥΛΗ ΚΑΤΑΤΑΚΤΗΡΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΘΕΑΤΡΟΥ/ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΥ

Ύλη κατατακτηρίων για β’ Γυμνασίου
Διδαχθείσα ύλη: Αυτοσχεδιασμός ομαδικός και ατομικός με αφορμή μια θεματική, ένα μουσικό κομμάτι, εικόνες, αντικείμενα, θεατρικό παιχνίδι.
 Αυτοσχεδιασμός: Σε ομάδες (έως 6 ατόμων), με θέμα το οποίο θα δώσει η επιτροπή την ώρα των εξετάσεων.
 Απόδοση Κειμένου: Ένα μικρό λογοτεχνικό κείμενο (50-80 λέξεων περίπου), το οποίο θα δώσει η επιτροπή την ώρα των εξετάσεων.  Γραπτή εξέταση: Δημιουργία μιας ιστορίας με αφορμή 3 εικόνες/ φωτογραφίες που θα επιλέξουν οι υποψήφιοι-ες από ένα σύνολο εικόνων (περίπου 9 εικόνες) που θα δοθούν (κείμενο 200 λέξεων περίπου).

ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ ΕΙΚΑΣΤΙΚΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Σας αρέσει η ιστοσελίδα μας; Διαδώστε την! :)